Dům / Stoupající voda

Voda má fyzikální vlastnost prosakovat nahoru v kapilárních pórech zdiva. Mohli bychom říci, že čím menší jsou póry ve zdivu, tím výše voda prosakuje. Vzlínající vlhkost je nejčastějším poškozením zdiva, se kterým se lze setkat. Vlivem vlhkosti se omítka po nějaké době začne ze zdi odlupovat.

Čím menší jsou póry, tím vyšší je voda

Kapalina ve zdivu s sebou nese rozpuštěné soli a sírany. Ty pak začnou krystalizovat vlivem tepelných poměrů v domě či bytě v určité výšce. Tímto způsobem jsou známé jako solné výkvěty. Často jsou vidět i plísně nebo řasy. Vlhkost a plísně však neničí jen omítku, i když to je první, co vidíme. Po určité době může prosakující vlhkost v kombinaci s kontaminací solí a poškozením mrazem zničit konstrukci zdiva. Jistě chápete, že vlivem vlhkosti dochází každoročně k vysokým finančním škodám.

Jak vysoko se voda dostane?

Výška, do které vlhkost dosáhne, závisí na několika faktorech. Záleží na tom, jak velké jsou póry ve zdi, ale také na typu malby a míře vlhkosti v zemi. Dalo by se říci, že většina vzlínající vlhkosti dosahuje maximálně jeden a půl metru od země. V extrémních případech však může vystoupat až na více než dva metry.

Jak vzlínající vlhkost poškozuje zdivo?

Pokud je stěna napadena vlhkostí, je neustále unášena kapilárami vzhůru. Proces vede ke zvýšení koncentrace solí na povrchu. První známku poškození najdeme nejčastěji mezi suchou a mokrou částí. V těchto místech mezi vrškem a spodkem totiž dochází k největšímu odpařování vody.

Existuje několik zdrojů, ze kterých se voda může dostat do zdí. Může to být dešťová voda, spodní voda nebo se do stěny může dostat kondenzací. Zdrojem však mohou být i netěsné drenážní nebo okapové roury. V případě, že se voda, která se vsakuje do zdi, neustále doplňuje, logicky dochází i k pravidelnému transportu vody kapilárami do zdiva stavby.

Typické příznaky stoupající vlhkosti

  • Vznik solného pásu
  • Sůl *rozkvétá*
  • Mokré soklové lišty
  • Prohnilé podlahové lišty
  • Vlhkost je omezena na výšku 1,5 metru od země

Když nejde o stoupající vlhkost

Stěny nejsou vždy vlhké od vzlínající vlhkosti. Z tohoto důvodu by mělo být zdivo vždy před provedením jakékoli renovace nebo opravy zkontrolováno odborníkem. Je velmi důležité zjistit přesnou příčinu poškození. Odborník musí znát charakter stavby, druh poškození zdiva a obsah solí. Pokud není zdrojem poškození vzlínající vlhkost, pak se může jednat o rozstřikování vody přes funkční horizontální bariéru, netěsné potrubí v domě nebo hygroskopické působení (schopnost látky snadno absorbovat a udržovat vzdušnou vlhkost).

Proč ve zdi stoupá vlhkost?

Je to jev, který je způsoben kohezí a adhezí. Jednoduše řečeno vzlínající vlhkost způsobuje povrchové napětí kapaliny a mezipovrchové napětí mezi kapalinou a pevným povrchem. Jak víte, kapalina se vždy šíří, když přijde do kontaktu s jakýmkoli povrchem. Kromě toho má také povrchové napětí, o kterém jsme hovořili. Tyto dvě síly pak vedou právě k vzestupu v úzkých kapilárách.

Zdivo i beton obsahují malé póry. To je důvod, proč stavební materiály, jako jsou cihly, absorbují vodu stejným způsobem jako houba. V závislosti na velikosti pórů v materiálu stoupá voda proti zemské gravitaci. Voda je většinou transportována póry o průměru mezi 10-7 a 10-4m. Do této kategorie spadá 20-50 % pórů stavebních materiálů. Voda neputuje menšími ani většími póry, právě kvůli jejich velikosti.